Blog o modnych dodatkach,  Inspiracje,  Porady

Furoshiki – stylowe rozwiązanie na małe zakupy

Wyobraź sobie sytuację, w której bardzo potrzebujesz torby, ale nie masz niczego pod reką, na przykład… wybierasz się na wieczorne spotkanie ze swoją przyjaciółką i przed wizytą kupujesz dobre wino. Wyciągasz swoją stylową portmonetkę z pięknej skórzanej torebki Venezia, płacisz, ale zaraz, zaraz, akurat zabrakło opakowań. Twoja torebka jest pojemna, ale nie chcesz przecież jej rozpychać. Perspektywa paradowania przez miasto z butelką wina w dłoni nie jest najprzyjemniejsza, a kiedy wyobrażasz sobie podejrzliwe spojrzenia strażników miejskich, jesteś bliska rezygnacji z zakupu. A czy masz może ze sobą chustę? Jeśli tak to jesteś uratowana, a dodatkowo będziesz mogła powalić na kolana swoją przyjaciółkę, stylową torbą na zakupy – Furoshiki.

風呂敷, a po polsku Furoshiki to chusta z materiału, o różnych rozmiarach, służąca w Japonii tradycyjnie do owijania, pakowania i przenoszenia różnego rodzaju przedmiotów. Jej historia sięga VIII w., a pierwotnym przeznaczeniem było przechowywanie mokrych ręczników i ubrań w łaźniach. Tkanina została ostatecznie przejęta przez handlarzy i  służyła jako dekoracja oraz opakowanie zabezpieczające. Dzisiejsze furoshiki może być wykonane z różnych typów tkanin, takich jak jedwab, krepa, bawełna, wiskoza lub nylon. Może posiadać tradycyjny wzór, bądź być zabarwione techniką shibori. Nie istnieje jeden standardowy rozmiar furoshiki – spotykane są tkaniny o wielkości dłoni oraz prześcieradła. Najczęściej spotykanymi wymiarami są kwadraty o bokach 45 cm oraz prostokąty 68 cm na 72 cm. Ale aby zrobić ładną torebkę, na dobrą sprawę potrzebujesz jedynie ładnej chusty. Niekoniecznie japońskiej 😉 Oto przykład jak zrobić furoshiki:

 

Furoshiki wciąż powszechnie jest używane w Japonii. W okresie powojennym na skutek wprowadzenia reklamówek zmniejszyła się liczba używających go osób, jednak obecnie obserwowany jest wzrost zainteresowania oraz wykorzystywania tej chusty w zastępie reklamówek z tworzywa sztucznego w ramach ochrony środowiska. Materiał wykorzystywany jest najczęściej do opakowania pudełek śniadaniowych (bentō) oraz narzuty na stół podczas przerwy śniadaniowej. Furoshiki jest bardzo ekologiczne – wybierając je ratujesz środowisko, dlatego jedną zagorzałych wielbicielek furoshiki jest japońska minister środowiska Yuriko Koike. Japońskie Ministerstwo Środowiska zamieściło nawet na swojej stronie oficjalnej przydatną grafikę przedstawiającą 7 najpopularniejszych rodzajów zawinięć furoshiki:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *