Blog o modnych dodatkach,  Inspiracje,  Marki,  Newsy ze świata mody

Levi’s ma już 140 lat !

 

levis jeansCzy wiecie, że Levi Jeans ma już 140 lat? To długa i bogata historia, a także niepodważalny wkład nie tylko w świat mody, ale globalny lifestyle. Levi Strauss stworzył jedną z ikon mody XX wieku, a chciał jedynie by klienci nie narzekali na jego produkty. Mimo, że historia produktu, który stworzył ma już ponad 100 lat, to każdego roku na jego zakup decydują się miliony. Przedstawiamy Wam krótką sylwetkę Leviego Straussa – człowieka, który dał nam dżinsy.

levi-strauss-vintage-advertisingW połowie XIX wieku w Kalifornii wybucha gorączka złota, z dnia na dzień do San Francisco przybywa dziesiątki robotników. Wśród nowych obywateli jest Levi Strauss – żyd urodzony w niemieckiej Bawarii. Levi po przybyciu do Stanów przechodzi prawdziwą szkołę życia, pracując po kilkanaście godzin i zarabiając kilka dolarów dziennie. Dlatego kiedy pojawia się w Kalifornii zna wartość pieniądza i nie interesuje go przelewanie wody w rzece w poszukiwaniu błyszczących grudek. Zna się na handlu i zamierza zbić majątek na sprzedażystrauss-levi-poster materiałów. Wkrótce na jednej z ulic zostaje otwarty sklep „Levis Strauss & Co”, to nie wszystko handlarz rusza też w góry by bezpośrednio oferować górnikom swoje tkaniny, nikt jednak nie chce kupować płótna na namioty, stąd pomysł by uszyć z niego spodnie. Już wtedy spodnie Levi & Co zdobywają opinie „nie do zdarcia”, przełom następuje jednak kiedy Levi sprowadza z Europy tzw. denim – materiał z bawełny uprawianej w okolicach francuskiego Nimes, a wyrabiany we włoskiej Genui (nazwę tego miasta wymawia się po angielsku /dżinoa/, stąd potem dżinsy). Dzięki zastosowaniu denimu Levi Strauss szybko zbija majątek, to jednak nie koniec historii. Pewnego dnia handlarz odbiera list od krawca z Nevady – Jacoba Davisa. Dzieli się on pomysłem na wzmocnienie kieszeni miedzianymi nitami. Levi nie wahając się zaprasza go do spółki. Patent na miedziane nity rewolucjonizuje ubiór. Blue Jean cieszy się uznaniem wśród kowbojów, drwali, górników i pracowników kolei. Tak spodnie Leviego Straussa stają się znane nie tylko z wytrzymałości, ale przede wszystkim zaczynają być symbolem męskości.original-vintage-levi-strauss-poster-1950s--barber-anonymous-

Do lat 30. XX wieku kiedy to mit Zachodu dociera na wschodnie wybrzeże. W 1935 magazyn Vogue przekonuje kobiety do noszenia dżinsów. Apogeum popularności przypada jednak na lata 50. Ikony kina, obyczajowej rewolucji mają na sobie levisy. Chodzi w nich Marlon Brando, James Dean, Marilyn Monroe. Wtedy też rodzi się legenda spodni, które są ikoną wolności i sprzeciwu wobec konserwatywnego świata. marilyn_monroe_hollywood_1952_h353_imaTak dochodzimy do momentu kiedy strój dziewiętnastowiecznego robotnika staje „służbowym garniturem” pioniera nowoczesnych technologii Steve Jobsa. Dziś z denimu wytwarza się nie tylko spodnie, ale także inne części garderoby i dodatki, także damskie torebki z dżinsu. Dorobek Levi Straussa najlepiej puentuje Yves Saint Laurent: „jedyne czego w życiu żałuję, to że nie wynalazłem dżinsów”.

Poniżej film, w którym obecny główny projektant Levi’s Miles Johnson, pokazuje jak firma odtwarza jeden z najstarszych modeli dżinsów.


źródło: czasopismo Logo

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *