Blog o modnych dodatkach,  Porady,  Promocje w sklepie,  Trendy

Poradnik: jak wybrać odpowiednią walizkę?

Serienbild_CrossliteWyjeżdżasz na upragniony i długo wyczekiwany urlop? Myślisz co by tu jeszcze spakować? A bagaż? Byle się zmieściło? BŁĄD! Wbrew pozorom, wybór walizki na wakacje nie jest wcale tak oczywisty. Szukając bagażu powinniśmy wziąć pod uwagę, że nie tyle powinien on mieścić wszystkie nasze rzeczy, co ułatwiać nam ich transport. Istotne jest więc, rozważenie wszystkich aspektów naszej podróży tak żeby w jej trakcie, naszej głowy nie zaprzątały myśli jak przenieść walizkę, albo co się z nią dzieje kiedy opiekuje się nią personel lotniska. Sagana.pl ma dla Was, krótką ściągawkę, dzięki której dowiecie się jaki bagaż jest dla Was optymalny.

 

W okresie wakacyjnym w sieciach handlowych nie brakuje ofert bagażu w atrakcyjnych cenach. Trzeba jednak wiedzieć, że taki bagaż nadaje się do przewożenia tylko bardzo lekkich i trwałych rzeczy. Jednodniowy wypad z taką walizką nie niesie ze sobą dużego ryzyka, zwłaszcza jeśli nie denerwują nas zbytnio zerwane kółka, rączki, niedopinający się zamek. Przy dłuższym wyjeździe mogą jednak zepsuć nam urlop, dlatego warto zainwestować z produkt renomowanej marki.

Wybierając walizkę trzeba odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:

  • jakim środkiem transportu będziemy podróżowali?
  • na jak długo wyjeżdżamy?
  • co będziemy przewozili w walizce?

1. Pojemność i rozmiar walizki
Przede wszystkim musimy zdać się na własny rozsądek i szczerze odpowiedzieć sobie. z czego będziemy rzeczywiście korzystali podczas wyjazdu i jak dużo pamiątek przywieziemy. Biorąc pod uwagę te kwestie, na pewno nie będziemy mieli problemu ze spakowaniem się. Pomocny może być też poniższy schemat:

tabelkia

Jeśli wybieramy się w krótką podróż, najlepiej zdać się na bagaż kabinowy, który bezpłatnie będziemy mogli zabrać ze sobą na pokład samolotu. Każda linia lotnicza ma swoje wytyczne, znajdziecie je TUTAJ. Warto pamiętać, że tanie linie lotnicze zazwyczaj zabraniają zabierania na pokład samolotu dodatkowych przedmiotów, dlatego takie akcesoria, jak parasol, torba na laptopa, czy torebka damska muszą zostać zapakowane do jednego bagażu podręcznego.

2. Kółka
ba217cbbfb0f5c263ef64936c64bc301Walizki zazwyczaj osadzone są na dwóch lub czterech kółkach. Wbrew pozorom więcej nie zawsze znaczy lepiej. Kiedy wyjeżdżamy na krótki urlop i potrzebujemy małej walizki, lepiej szukać dwukółkowej, z którą zdecydowanie wygodniej i szybciej manewruje się w tłumie na lotnisku czy stacji. Należy zwrócić uwagę czy kółka są osłonięte ponieważ mogą ulec zniszczeniu kiedy poruszamy się w ciasnym korytarzu pociągu lub między siedziskami w samolocie. Na dłuższe wakacje zabieramy większą walizkę, która będzie też cięższa. W takim wypadku lepiej postawić na 4 obrotowe kółka, które sprawią, że ciężką walizką będzie łatwiej kierować.

Każdy kto kupował tanie walizki w supermarkecie, doskonale wie, że plastikowe kółka nie przetrwają dłuższej drogi po nierównym terenie. Dlatego jeśli wydajemy nieco więcej na walizkę powinno się zwrócić uwagę czy kółka wykonane są z kauczuku i czy są na łożyskach. Mamy wtedy pewność, że bagaż nie tylko posłuży nam dłużej, ale samo użytkowanie będzie bardziej komfortowe.

3. Rodzaj walizki i materiał
Walizki mogą być wykonane z twardego bądź miękkiego tworzywa. Jeśli nie planujemy przewożenia rzeczy, które są podatne na zagniecenia lub bagaż będzie cały czas z nami, to wystarczy nam miękka walizka, która ma ten atut, że dzięki swojej elastyczności może zmieścić dużo więcej. Łatwiej też ją upchnąć w bagażniku samochodu. Najczęściej wykorzystywane materiały to włókna poliestrowe o wysokiej gęstości, a także nylon. Nie różnią się niczym istotnym poza wagą.

Twarde tworzywo sprawdzi się idealnie kiedy podróżujemy samolotem. Podczas przeprawy i w luku bagażowym walizki są bardzo narażone na zagniecenia i otarcia. O ile nie przewozimy cennych rzeczy możemy zaryzykować podróż z miękkim bagażem, ale gwarancje daje tylko sztywny materiał. No właśnie, tylko jaki? Kiedyś bardzo popularny był tzw. ABSbardzo solidny, odporny na duży nacisk, ale przy tym dosyć sztywny, więc mocne upadki mogą powodować pęknięcia lub wgniecenia. Obecnie większość walizek jest wykonywana z poliwęglanu lub polipropylenu. Ich atutem jest elastyczność, dzięki czemu nawet przy dużych obciążeniach, nie tylko chronią zawartość bagażu, ale same przy odkształceniu wracają do pierwotnego wyglądu. Tutaj mamy przykład walizki Bubule wykonanej z poliwęglanu:

4. Zabezpieczenia
tsa002Podczas podróży często nasz bagaż zostawiamy pod czyjąś opieką, dlatego chcemy żeby nasza prywatność była chroniona. Producenci walizek zazwyczaj dbają o to, wyposażając walizki w kłódki lub zamek szyfrowy. Takie zabezpieczenie zazwyczaj wystarcza, jeśli jednak wybieramy się poza Europę, szczególnie do Stanów Zjednoczonych warto mieć bagaż z zamkiem TSA. Daje on możliwość służbom celnym sprawdzenia naszej walizki bez niszczenia jej. W USA, gdzie służby podchodzą do kwestii bezpieczeństwa bardzo poważnie, nikt nie zawaha się przed rozłupaniem nawet twardego materiału, jeśli nie będzie mógł sprawdzić, co jest w środku. Celnicy mają specjalny klucz do zamków TSA, dzięki czemu mogą je otworzyć bez użycia nożyc.

źródło: jakkupowac.pl, esky.pl

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *